Strastno – Predano – Profesionalno
Prepis nepremičnine
Prepis nepremičnine pomeni prenos lastništva nepremičnine iz ene osebe na drugo. To se lahko zgodi na podlagi različnih pravnih dogodkov, kot so prodaja, dedovanje, darovanje ali sodna odločba.
Postopek prepisa nepremičnine poteka v zemljiški knjigi in ga ureja Zakon o zemljiški knjigi. Prepis nepremičnine poteka po korakih, in sicer: najprej je potrebno poskrbeti za ustrezno sestavo prodajne pogodbe (notar, odvetnik, nepremičninska agencija v sodelovanju z univerzitetnim diplomiranim pravnikom).
Pogodba mora vsebovati bistvene sestavine (označba pogodbenih strank – prodajalec, kupec), predmet pogodbe (opis nepremičnine), kupnina in način ter rok plačila kupnine, zemljiškoknjižno dovolilo podano s strani prodajalca da dovoljuje vpis lastninske pravice v korist kupca v zemljiško knjigo, način in rok predaje nepremičnine v posest kupcu, kdo plača stroške, vezane za prepis nepremičnine (davek na promet nepremičnin, stroške sestave pogodbe, stroške overitve podpisa prodajalca na pogodbi, stroške vpisa lastninske pravice v zemljiško knjigo), določbo o reševanju sporov, število izvodov pogodbe, kraji in datum sklenitve pogodbe te podpise prodajalca in kupca.
Po sklenitvi prodajne pogodbe se le-te odnese na davčno upravo, prodajalec plača 2 % davek na promet nepremičnin ter na davčno potrjenem izvodu overi svoj podpis pri notarju.
Po prejemu celotne kupnine za nepremičnino prodajale izvirnik pogodbe z overjenim podpisom izroči kupcu, ki si predlaga vpis v zemljiško knjigo ter sodišču plača sodno takso, notarju pa strošek vložitve predloga po notarski tarifi.
S tem je prepis nepremičnine končan. Stroški: 2 % davek plača prodajalec (zakonsko določeno) lahko pa se dogovorita drugače in kupec prevzame plačilo davka, sestavo pogodbe si stranki lahko delita stroške, vpis v zemljiško knjigo plača kupec.
Če pri odsvojitvi nepremičnine nastane t.i. kapitalski dobiček, le-tega plača prodajalec. Sodna taksa za vknjižbo lastninske pravice je odvisna od vrednosti nepremičnine, torej kupnine, in se giblje od 5 EUR dalje – glej zakon o sodnih taksah.