zemljiška knjiga

Strastno – Predano – Profesionalno

Zemljiška knjiga

Zemljiška knjiga je javna knjiga, ki jo vodi pristojno sodišče. V njej so vpisani podatki o nepremičninah in pravicah na teh nepremičninah. Namen zemljiške knjige je varstvo pravnega prometa z nepremičninami.

To pomeni, da se lahko vsi, ki sodelujejo v pravnem prometu z nepremičninami (npr. kupci, prodajalci, bankirji), zanesejo na podatke, ki so vpisani v zemljiški knjigi.

Zemljiška knjiga vsebuje podatke o nepremičninah (oznaka – identifikacijski znak nepremičnine), ki vsebuje podatke o parceli in katastrski občini ali podatke o stavbi in delu stavbe ter katastrski občini (npr. pri stanovanjih, poslovnih prostorih in ostalih etažno urejenih nepremičninah), osnovni pravni položaj nepremičnine (vknjižena lastninska ali stavbna pravica) ter morebitne omejitve lastninske ali stavbne pravice na nepremičnini (hipoteke, osebne služnosti, stvarne služnosti, neprave stvarne služnosti, zaznambe osebnih stanj, zaznambe izvršb…), plombe na nepremičnini (vpisi v postopku, ki čakajo na izvršitev s strani sodišča).

Ker je zemljiška knjiga javna, ima vanjo vpogled vsakdo. Od maja 2011 v Sloveniji deluje elektronska zemljiška knjiga na naslovu https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html preko katerega je možen vpogled vsakomur, ki se registrira s svojim elektronskim naslovom, vpogled v zemljiško knjigo pa je možen tudi na sodišču ter pri notarju.

Vpise v  zemljiško knjigo večinoma od uvedbe elektronske zemljiške knjige opravljajo notarji, ki so edini kvalificirani in pooblaščeni, da lahko oddajo celoten predlog, to pomeni, oddajo predlog ter listine, ki so podlaga za zahtevan vpis (poleg državnih organov).

Kvalificirani zunanji uporabniki so še nepremičninske agencije ter odvetniki, ki oddajo predlog v imenu stranke, listine, ki so podlaga za vpis pa odnesejo  k notarju, da jih pretvori v elektronsko obliko in priloži k predlogu.

Za vpis v zemljiško knjigo je pri notarju potrebno plačati strošek skladno z veljavno notarsko tarifo, sodišču pa plačati sodno takso. Na sodišču stranke lahko vložijo le predlog za vpis lastninske pravice v svojo korist, vse ostale vrste predlogov (služnosti, hipoteke, izbrisi pravic, etažna lastnina…) pa na zemljiško knjigo vlagajo notarji. Pomembno je, da stranke vedo, da postaneš lastnik nepremičnine ali imetnik neke pravice na nepremičnini šele z vpisom le-te v zemljiško knjigo.

zemljiška knjiga